Până să ne revoltăm că Oana Țoiu a ajuns ministru de Externe — poziție în care, să recunoaștem, e mai potrivită pentru un schimb de lookuri diplomatice decât de tratate internaționale — ne trezim cu un mare semn de înțelepciune civic-academică de la nimeni altul decât… Cristian Preda.
Domnul Preda, fost europarlamentar, fost decan, fost moralist de serviciu prin studiouri și redacții, se înființează cu tolba plină de elogii. Nu pentru performanțele de politică externă ale Oanei Țoiu (care, ce să vezi, nu există), ci pentru că… i-a lansat o carte! În Parlament!
Și nu orice carte, ci una care vorbește despre parlamentari care ațipesc și miniștri care plagiază. Iar acum, ca într-un banc cu ironia involuntară, ne anunță că una dintre cititoarele entuziaste ale acestei lucrări a ajuns chiar ministru!
Preda, copleșit de recunoștință, trage concluzia logică: dacă Țoiu i-a citit cartea și i-a mai și cumpărat câteva zeci de exemplare (probabil pentru colegele de la tuns-vopsit din partid), atunci e clar că merită Externele. Ce NATO, ce ONU? Avem diplomă de lectură și gir Preda.
Și ca să pară și obiectiv, maestrul adaugă, cu o solemnitate de poet național: „Dacă greșește, o voi critica.” Ce bine! Pentru că dacă Preda ar fi tăcut, s-ar fi făcut o nedreptate cosmică.
Până una alta, avem un ministru care a ajuns în guvern fiindcă a citit o carte, și un autor care se bucură că, în sfârșit, cineva din Parlament n-a adormit între pagini.
Așteptăm următoarea numire: poate un ministru la Educație care a citit… eticheta de pe șampon. Că și aia are fraze mai coerente decât unele discursuri din Legislativ.
sursă: clujlive.ro