(transcrierea pamfletului „Omul Negru al Zilei” din emisiunea “Ce-i în Gușă, și-n căpușă!”, de la GOLD FM)
Autor: Cozmin Gușă
Erau mulți candidați posibili azi pentru titlul de „Omul Negru” al zilei, de la Iohannis, la fiecare judecător al CCR, în frunte cu Marian Enache, la liderii PSD, PNL, UDMR ce au tăcut mâlc sau chiar au aprobat decizia CCR. L-am ales, însă, pe Adrian Zuckerman, fostul Ambasador al SUA, pripășit pe la noi după ce a fost scos din mandat, fost ambasador ce e pus de câteva zile să ne dea lecții pe la TV-urile defectate. Ion Cristoiu l-a poreclit azi dimineață „ploșnița”; așa să-i rămână numerele.
Într-un editorial în Cotidianul, Octavian Știreanu îl prezintă pe Zuckermann în felul următor:
„Morsa competentă (adică Bogdan Chirieac) are mai multă libertate de mișcare, face naveta între televiziuni punând mereu aceeași placă cu ‘excelența sa dl. ambasador Zuckerman’ ca să-i impresioneze pe fraieri. Cel poreclit Zucky nu este nici excelență, nici ambasador. Este un cetățean care și-a cumpărat postul de ambasador cu 100.000 dolari și care, după 1 an și două luni, a fost retras din funcție pe ușa din dos pentru incompetență și prostiile pe care le-a făcut. Urmând exemplul înaintașului său Gitenstein, Zucky s-a aciuat în România ca să ciugulească oarece mărunțiș.”
Prostiile pe care le-a făcut Zuckerman, cum zice Știreanu, sunt, de fapt, ilegalitățile pe care acesta le-a săvârșit sub pulpana guvernărilor liberale din ultimii ani, începând cu cea a lui Ludovic Orban, poreclit LuCovid și pentru afacerile sale din pandemie, afaceri despre care presa a scris, iar dosarele sunt pe la Parchete. Aici e cheia: de frica acestor dosare, Adrian Zuckerman joacă orice i se cere, așa cum l-ați văzut zilele trecute, atunci când încă îl susținea pe Ostașul Ciucă la alegerile prezidențiale. Iohannis &Co. vor să sugereze, prieteni goldiști, că, vezi Doamne, omul lui Trump e de partea regimului lor și de aia îl trimit pe Zuckerman la televizor, ca să gireze decizia ilegală a CCR. Noi, toți ceilalți, ar trebui să pricepem astfel că însuși Trump ar fi de partea lor; eu vă rog să nu cumva să vă gândiți la așa ceva, pentru că este cu totul fals. Adrian Zuckerman ăsta nu va mai pupa vreodată vreo funcție din partea administrației americane în România, iar când se va da drumul dosarelor sale, care deja sunt concepute, prevăd că vor fi chiar mesaje de încurajare din SUA pentru judecarea și condamnarea lui Adrian Zuckreman. „Omul Negru” al zilei, Adrian Zuckerman, o rușine pentru Statele Unite, dar o rușine și pentru România, pentru că originile lui sunt românești.