Autor: Cristian Apetroaie
În cadrul emisiunii Sport Report moderată de Gabi Safta, George Cosac, președintele Federației Române de Tenis, a făcut declarații referitoare la procesul de validare al mandatului său și la problemele de finanțare cu care se confruntă federația.
Potrivit președintelui Cosac, el a fost ales în funcție pe data de 10 februarie, dar a fost contestat în instanță de către un grup de cluburi asociate cu Marius Vecerdea, care ar fi încercat să blocheze finanțarea și să pună în dificultate activitatea Federației. Cosac a subliniat că acest tip de acțiuni de contestare și procese lungi au avut loc și în timpul mandatului lui Ion Țiriac, fostul președinte al Federației.
Președintele Cosac a afirmat că a preluat funcția pentru a asigura o conducere demnă și transparentă a federației, întrucât nu putea lăsa fostul director general să devină președinte.
Acesta a menționat că există și rapoarte primite de la Ministerul Tineretului și Sportului în care aceștia își recunosc vina pentru sistarea finanțării și își cer scuze. Cosac a evidențiat faptul că această situație a afectat sute de copii și părinți care sperau să primească sprijin pentru a obține performanțe.
Marius Vecerdea, un contestatar frecvent al Federației și asociat cu cluburile care au încercat să blocheze finanțarea, a fost acuzat de Cosac că a intervenit în diferite procese împotriva tenisului, fiind o obsesie pentru acesta. Președintele Cosac a declarat că va continua să lupte pentru dreptate și va urmări să recupereze banii blocați de către acești contestatari pentru a-i investi în copii și în dezvoltarea tenisului.
Emisiunea „Sport Report” se difuzează de luni până joi, la Gold FM, de la ora 19 și este moderată de Gabi Safta. Înregistrările integrale pot fi urmărite pe pagina de Facebook Radio Gold FM România sau pe www.goldtv.ro.










