Autor: Ciprian Purice
După protestul eșuat rușinos pe 2 octombrie, George Simion a anunțat că va organiza alte proteste în fiecare județ. Acum, nu știm dacă îi va muta pe cei 4.000 simpatizanți AUR, de ieri, din Piața Victoriei, în fiecare mare oraș din țară (ceea ce ar fi un succes) sau va încerca să se bazeze pe susținătorii locali, ceea ce va conduce, predictibil, către eșecuri pe bandă.
Iată cauzele care i-au adus aici:
- ORGANIZAREA MANIFESTAȚIEI.
Oricât i-am blama pe #rezist, trebuie să recunoaștem că la proteste s-au priceput. Și ar trebui furat de la ei tot ce se poate fura! Niciodată #rezist nu s-a lipit oficial și asumat de o forță politică. S-au disimulat într-o sumă de ONG-uri inexistente și susțineau insidios USR.
Deci, nu AUR trebuia să organizeze protestul. Ci entități independente politic (ONG-uri, persoane fizice, influensări etc.) foarte bine conectate și relaționate în online. În felul acesta, demersul căpăta credibilitate și legitimitate, fiindcă n-ar fi părut o reuniune de partid și puteau veni mult mai mulți oameni fără riscul de a fi catalogați drept fanii AUR.
- MONOPOLIZAREA PROTESTULUI
Goana după voturi & imagine, în loc de rezultate concrete, îi ia mințile oricărui politician și ajunge să se creadă mântuitorul națiunii. Crede cineva că pe români îi interesează cine le scade facturile? Important este să se întâmple! Nu contează că a făcut-o Simion sau Șoșoacă, ar fi fost ceva bun pentru români. Binele comun, trebuie să-i unească pe politicieni responsabili, nu să-i dezbine. (Vezi PSD + PNL)!!!
Orbiți însă de visul măreției și neînțelegând că în politică este despre interesul public, nu despre cine are orgoliul mai mare, cei doi lideri suveraniști au întruchipat cu precizie zicala: „Când doi se ceartă, al treilea câștigă”. Al treilea, fiind Guvernul.
La final, românii au rămas cu facturile. Mult circ, zero rezultate!
- GEORGE SIMION. UNICUL!
Am scris-o încă de la congresul AUR din primăvară, când George Simion i-a eliminat pe vechii camarazi de lângă el, rămânând singur la conducere, că trebuie să-și deschidă partidul. Să aducă lângă el oameni noi, personalități publice sau specialiști. În plus, după nunta organizată foarte bine și în care a avut invitați de marcă, s-a credibilizat și mai mult, atât el cât și partidul devenind frecventabili. Tot nimic. Doar el. Singur împotriva tuturor!
Eu îi înțeleg spaima sau mai bine zis „Sindromul Dragnea”, că nu vrea să aducă pe nimeni lângă el ca să nu îi fure partidul, dar inevitabilul se va produce. Fiindcă din doi unul se va duce în cap: ori liderul, ori partidul. În democrație nu există „lider maximo”, ci doar „sharing of power”. Și toate partidele de lider din România au eșuat, în cele din urmă: PRM – Vadim, PUNR – Funar, UFD – Petre Roman, AP – Meleșcanu, PNG – Becali, UNPR – Oprea, PPDD – Diaconescu.
sursă: Facebook Ciprian Purice










