miercuri, decembrie 8, 2021

DEZASTRU PENTRU MANCHESTER UNITED

RECOMANDĂRI

Autor: Valentin Andronescu

Ole Gunnar Solskjær se îndreaptă cu pași repezi spre demitere. După prestațiile dezastruoase cu Liverpool (0-5 pe teren propriu), Leicester (4-2 în deplasare) și City (0-2 acasă), Manchester United mai încasează o lovitură.

În ciuda faptului că Solskjær a aliniat o echipă puternică și demnă, cu Ronaldo vârf împins, Fernades număr 10 și Rashford și Sancho pe benzi, Watford a învins pe Vicarage Road, scor 4-1.

Pe tabela de marcaj s-au impus King și Sarr în prima repriză, respectiv Pedro și Dennis în finalul meciului, pentru gazde. Donny van de Beek a adus golul de onoare pentru „diavolii roșii”, în minutul 50.

Formația din Manchester a rămas în 10 jucători după ce Harry Maguire a văzut al doilea galben, în minutul 69, după o intrare periculoasă la Cleverley.

United are acum o victorie și 4 înfrângeri în ultimele 5 meciuri și se clasează pe locul 7 în Premier League, la egalitate de puncte cu Brighton, la 3 puncte de locul 13 și 2 de locul 6.

Cât despre Watford, echipa lui Claudio Ranieri se situează în fundul clasamentului, la 4 puncte de zona care-i poate trimite în liga secundă engleză.

Solskjær ar putea fi demis după această partidă îngrozitoare, iar în locul lui ar putea veni Zidane, Graham Potter sau Brendan Rodgers.