București
marți, decembrie 6, 2022

Prima medalie pentru judoul românesc la FOTE 2022

RECOMANDĂRI

Arsenie Rareş, judoka ploieştean, component al CNOPJ Piteşti şi legitimat la CSM-CSS Ploieşti, reușește să aducă prima medalie pentru delegaţia română, participantă la ediţia de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, ediţia 2022.

În cadrul categoriei -90 kg, sportivul a reuşit să îl învingă în primul meci pe turcul Oztas Mevlut. Ulterior i-a învins pe rând pe Timotej Stefanik, judoka din Slovacia, și pe grecul Alexios Sperlidis.

Din păcate, Rareș Arsenie a pierdut în semifinalele de la Miljan Radulj din Serbia. În lupta pentru medalia de bronz îl învinge pe Frantisek Lhotzky din Cehia prin Ippon, o tehnică din Osaekomi-Waza.

La feminin, în cadrul categoriei -70 kg, judoka Balogh Hanna s-a clasat pe locul al cincilea, după ce a fost învinsă în finala mică de către sportiva Nino Gulbani din Georgia.