Autor: Oana-Medeea Groza
În emisiunea „Dincolo de propagandă” de la Radio Gold FM, au fost dezbătute, împreună cu economistul Petrișor Peiu, problemele grave din sectorul financiar, una dintre cele mai mari poveri pe care le poartă românii fiind tocmai lipsa unui buget corespunzător pentru pensii.
România are o cheltuială totală cu pensiile de aproximativ 7,8% din PIB, deși PNRR permite cheltuieli de până la 9,4% din PIB. Media europeană ajunge la aproximativ 13-14%, dar asta în condițiile în care media europeană la venituri fiscale este de 46%. În România, media la venituri fiscale este de aproximativ 27%. Pensiile sunt plătite din veniturile fiscale, la care se adaugă contribuțiile.
S-a ajuns la această situație în care veniturile fiscale au o pondere foarte mică din PIB, pentru că sunt foarte multe excepții. 1 din 7 români salariați nu plătește contribuții la asigurările sociale, adică nu plătește Pilonul II, și nici impozitul pe venit. Deși pe deoparte sună bine ca antreprenorii și angajații să aibă mai mulți bani la dispoziție, ajungem să nu avem suficienți bani la buget pentru a demara aceste politici sociale.
„Soluția pentru România, cu birocrația și sărăcia pe care o avem, ar fi să avem cotă unică, ușor de administrat și fără excepții. Toată lumea să plătească 10% impozit pe venit și 13% impozit pe profit, indiferent de orice alte considerente”, a evidențiat Petrișor Peiu.
Emisiunea „Dincolo de propagandă”, moderată de Andrei Gușă, poate fi urmărită live în fiecare vineri începând cu ora 13 pe Facebook Radio Gold FM, dar și pe platforma goldtv.ro. Înregistrările integrale pot fi vizionate pe goldtv.ro, dar și pe pagina de Facebook a postului de radio, Radio Gold FM











