În această dimineață, jurnalistul Sorin Roșca Stănescu a dezvăluit că a fost victima unei acțiuni de compromitere prin Inteligență Artificială, fiind primul jurnalist care pățește așa ceva, acțiune care confirmă dezvăluirea lui Liviu Alexa și a lui Cozmin Gușă legată de inițierea acestui gen de operațiuni cu ocazia actualei campanii electorale.
Redăm mai jos poziția jurnalistului Sorin Roșca Stănescu:
„Ieri, nu știu de ce, nu știu nici de către cine (cel mult pot să presupun) am făcut obiectul unui atac al unui hacker sau al unui grup de hackeri, un atac așa cum nu a mai avut loc sau nu am mai auzit până acum în România, în sensul că programul meu obișnuit de lucru, pe care mi-l consemnez pe telefon pentru a nu uita diverse obligații pe care le am, a fost upgradat în mod artificial cu fel de fel de călătorii, de voiaje, de plimbări costisitoare pe mapamond, creându-se astfel (probabil că acest scop a fost urmărit) impresia că dispun de mijloace financiare de care în realitate eu nu dispun.
Avertizez opinia publică că este o perioadă în care, în urma unei operații de protezare la șold, pe care am avut-o cu succes la Spitalul Foișor din București, am alte examinări sau trebuie să fac alte și alte examinări medicale. Astăzi, de pildă, mă duc la Spitalul Fundeni pentru a-mi investiga inima. La fel, va trebui să fac investigații în ceea ce privește plămânul meu pentru a evita ca pe viitor să apară fel de fel de complicații. Deci am cu totul și cu totul alte preocupări în această perioadă.
Procedând prin eliminare și admițând că am și eu dreptul să fac supoziții și scenarii, plec de la ideea că, chiar dacă sunt anti-putinist, nu sunt atât de anti-putinist încât să generez o furie din partea celor care apără interesele Federației Ruse în mediul virtual din România. De asemenea, dacă îmi exprim anumite opinii critice în legătură cu modul în care decurge relația dintre Statele Unite și Uniunea Europeană, nu există absolut niciun motiv din partea serviciilor secrete ale Statelor Unite să mă obstrucționeze. Și chiar dacă am o serie întreagă de opinii negative în legătură cu statutul de colonie impus României de către Franța, nu cred în acest moment că puternicul serviciu secret al Franței are vreun interes să mă blocheze sau să încerce să mă compromită în acest mod, repet, inedit pentru acțiunile desfășurate în România.
Așa că singura opțiune, singura ipoteză pe care o pot emite este că un serviciu secret din România încearcă să lovească în mine. Și de ce ar face-o? Singurul motiv este faptul că am intervenit în campania electorală de la București și că o susțin pe Anca Alexandrescu. Cred că asta se află la originea acestui atac, cu totul și cu totul atipic, dar las în grija altora, care sunt mai specialiști decât mine în ceea ce provoacă serviciile secrete interne, să pună mâna și să-l numească pe vinovat. Poate că vinovatul este nu unul care lucrează în acest moment în executivul unui serviciu secret, ci un fost executiv. Cine știe?”










