(transcrierea editorialului vorbit din emisiunea “Ce-i în Gușă, și-n căpușă!”, de la GOLD FM)
Autor: Cozmin Gușă
SRS ne-a dezvăluit marți faptul că demersurile ciudate ale unui jurnalist cu experiența lui Cornel Nistorescu au un fundament și un imbold legat de fosta Securitate, deoarece Cornel Nistorescu a fost depistat în Decembrie 1989 de către foștii lui colegi de la Flacăra că a fost informator al Securității. I-au găsit dosarul într-unul dintre sipetele de la redacția condusă de către Adrian Păunescu. Nu ne-am mirat, știam aceste lucruri, însă mărturia unui coleg de generație, cum este SRS pentru Nistorescu, a fost una extrem de valoroasă.
Ieri SRS a lansat o provocare simbolică: să i se spună, sub beneficiul unui viitor premiu, care a fost numele de cod al lui Cornel Nistorescu, numele de cod dat de către fosta Securitate atunci când el turna de zor, pentru că într-adevăr a fost un turnător, care mai apoi, după cum ne-a zis Bogdan Comaroni ieri a fost folosit după 1989, în baza acestui șantaj. Dacă nu mărturisești că ai fost, vei fi șantajat toată viața, așa cum s-a întâmplat și cu Nistorescu, și cu Cristoiu, în baza dosarelor lor de foști informatori. Astăzi SRS a revenit și a zis că va oferi un buchet de camelii celor care au ghicit numele de cod a lui Cornel Nistorescu, era cu tâlc. O să poată să-l ofere unei doamne dragi lui, el o alege, pentru că am făcut o operă colectivă. Am și vorbit cu foști generali sau colonei de securitate, care știau adevărul despre Nistorescu, cu jurnaliști care au documentat dosarul lui Cornel Nistorescu, unii au și publicat diverse treburi, am și publicat astăzi pe Solid News un editorial-analiză pe care l-am mai publicat tot eu în 2014, pe realitatea.net, preluat de la Ziua de Cluj, și în care ni se spune așa, cu tâlc:
„Dama cu camelii, personajul literar şi muzical al celei mai cunoscute opere verdiane devine în această nouă interpretare, Camil felinul (o mâţă). Cornel Nistroescu, doyenul gazetăriei constantineşti garantează o scenografie cât mai spectaculoasă. Ajunşi în capitală fără bani, atât Dama cu camelii cât şi Camil felinul au început să se prostitueze. Camelia a fost floarea preferată a tinerei ‘rătăcite’ care ajunsese la frageda vârstă de optsprezece ani celebră în cea mai veche breaslă a comercializării plăcerilor intime, iar Camil a fost numele de informator al Securităţii al tânărul Cornel Nistorescu în ale statului intimităţi. Noţiunea de intimitate în diferitele ei faţete asigura coloritul operei. În cazul montării clasice, Dama cu camelii ajunge cea mai scumpă curtezană (n.a. – v-am spus că ăsta este cel mai bogat jurnalist din Europa), iar deconspiratul Camil, servil lui Emil (Constantinescu), se bucură de privilegiul gazetarului curţii de la Cotroceni din timpul domniei preşedintelui Constantinescu.”
Citat din autorul care se numește Gunther Popovici, Ziua de Cluj, 2014, preluat tot atunci de realitatea.net, repreluat astăzi de către Solid News
Așadar, prieteni, Cornel Nistorescu, poreclit de către prieteni (știu ei de ce) „Corneluș de pluș”, pentru că este catifelat, este chiar „băiatul cu camelii”, deoarece numele său de cod, dat de către foștii securiști, care l-au și abuzat, și înainte de 1989, dar contra unor mari avantaje, poate și după 1989 mulți dintre ei, numele de cod este Camil.











