AcasăSportEchipa “celor 4 români” a devenit campioana Ungariei!
Data publicării: mai 17, 2026 15:35

Echipa “celor 4 români” a devenit campioana Ungariei!

Data publicării: mai 17, 2026 15:35

DISTRIBUIE:

Paul Anton, 34 de ani, liderul noii campioane a Ungariei, Győr ETO FC, a explicat pentru GSP.ro cât de uluitor este triumful împotriva lui Ferencvaros. Alături de el au contribuit la succesul final Claudiu Bumba, Ștefan Vlădoiu și Deian Boldor

Győr ETO FC este noua campioană a Ungariei! Unul dintre șocurile mari pe plan continental, având în vedere că alb-verzii au învins Ferencvaros, aflată la un punct distanță, principala forță fotbalistică a țării și care este una dintre echipele puternice ale Europei de Est.

Gyor este noua campioană în fața lui Ferencvaros, cel mai important club al maghiarilor

Drept dovadă că Ferencvaros a ajuns până în optimile Europa League, fiind eliminată de Braga (2-0, 0-4). Dar Győr ETO FC, echipa a patru români, și-a răpus adversarul mult mai puternic. Și care a avut un buget de 10 ori mai mare decât noua campioană!

Noua campioană a Ungariei, Gyor, la al 5-lea titlu în istoria de 122 de ani ai grupării

Ferencvaros – 64 de milioane de euro, Győr – 6 milioane de euro! Astăzi, este petrecerea de titlu în oraș, iar Paul Anton, Claudiu Bumba, Ștefan Vlădoiu și Deian Boldor vor fi în centrul atenției.

Paul Anton a venit la Gyor în vara 2023 când echipa era în liga secundă. Ascensiune extraordinară a clubului

Paul Anton este liderul echipei, a fost căpitanul formației până în momentul accidentării, care i-a dat mari bătăi de cap în 2026. Chiar și așa maghiarii au încredere totală în fostul internațional român și i-au extins angajamentul cu clubul.

Gazeta Sporturilor a luat legătura cu fostul căpitan al dinamoviștilor, care trăiește unul dintre cele mai importante momente ale carierei.

„Ceva de vis. O performanță uriașă, având în vedere circumstanțele. Și ținând cont că acum trei ani eram în liga a doua. Și-am pornit de jos, am reușit să câștigăm titlul contra unui adversar uriaș, Ferencvaros.

Rivala a avut o campanie europeană senzațională și este o echipă foarte, foarte bună, cu un buget enorm. Totuși, noi am reușit să răsturnăm căruța, cum se spune. Ceva frumos, istoric! Sunt foarte fericit.

Am crezut în acest proiect de la început, mă bucur că am reușit o performanță fantastică. Am fost echipa mai bună, de la cap la coadă, merităm din plin. Lucrul acesta s-a văzut și pe teren”, a reacționat Paul Anton pentru Gazeta Sporturilor.

Când a sosit la Gyor în vara 2023, Gyor era în liga secundă. Anul trecut, a participat în cupele europene, iar acum a câștigat campionatul.

Sursa: gsp.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

ULTIMELE ŞTIRI

Cum a influențat rețeaua israeliană a lui Jeffrey Epstein comerțul cu...

Documente scurse dezvăluie cum contractori militari legați de serviciile de informații israeliene au antrenat în secret o forță de atac pentru operațiuni speciale în...

Germania forțează intrarea în haos a României! Nicușor știe

Autor: Cozmin Gușă Nemții îl folosesc pe “agentul dezordinii” numit Bolojan, consiliat de către rezidentul BND (serviciul secret german) Martin Sieg, spre a-l propune pe...

Mohammad Murad contra George Simion: ”Nu e normal ca partidul să...

Omul de afaceri Mohammad Murad, parlamentar AUR, acuză că George Simion, liderul formațiunii suveraniste, a obligat partidul să voteze contra guvernului Veștea, însă nu grație...

Excepțional! Mănăstirea Hurezi, prezentată chinezilor într-o amplă expoziție la Beijing

Patrimoniul cultural și spiritual al României a ajuns în atenția publicului chinez, printr-un amplu program organizat de Institutul Cultural Român (ICR) de la Beijing,...

Urmăreşte-ne

23,188FaniÎmi place
4,892CititoriConectați-vă
67,100CititoriConectați-vă

Din categorie

spot_img