Președintele Nicușor Dan s-a enervat foarte rău la consultările cu liderii politici de la Palatul Cotroceni. Conform surselor citate de Antena 3 CNN, Nicușor Dan chiar a țipat la Ilie Bolojan, pe care îl acuză că este deja a doua oară când îl minte și se răzgândește de la o zi la alta.
UPDATE – Reacție violentă a PNL
Nicușor Dan, extrem de nervos pe Ilie Bolojan
Nicușor Dan s-a enervat din cauza faptului că Ilie Bolojan a venit cu varianta rotativei și cu premier Siegfried Mureșan, asta după ce, la precedentele consultări, anunțase că PNL este dispus să voteze un guvern minoritar PSD.
Președintele îl consideră pe Ilie Bolojan un lider total neserios, incapabil să respecte o înțelegere politică și chiar l-a amenințat că va face public acordul pe care și l-a dat pentru susținerea guvernului Eugen Tomac.
Aceasta a fost prima dată când Nicușor Dan s-a enervat foarte rău pe Ilie Bolojan. Liderul PNL îi promisese că va vota guvernul Tomac, dar după ce a ieșit de la Cotroceni s-a răzgândit și după o ședință ținută la partid a anunțat că nu votează guvernul Tomac pe motiv că ar avea oameni apropiați de PSD în componență.
Ilie Bolojan a recidivat în fața președintelui, asta pentru că, la consultările de marți îi promitea că este dispus să susțină un guvern minoritar PSD în Parlament. Bolojan a ieșit și public să anunțe acest lucru, pentru ca doar trei zile mai târziu să se răzgândească și să meargă la Cotroceni cu propunere de premier de la PNL-USR-UDMR.
Având în vedere tot acest tablou, Nicușor Dan a ieșit din sala de la Cotroceni extrem de supărat și nici măcar nu a mai dat mâna cu liderii partidelor.
Nicușor Dan: De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția
Inclusiv în mesajul postat imediat după consultări, Nicușor Dan l-a acuzat pe Ilie Bolojan că s-a răzgâdit de la o zi la alta.
”Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD.
Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare.
De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.
Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
Le cer în continuare să revina la dialog.
România are nevoie de un guvern cu puteri depline.”, scrie Nicușor Dan.









