Președintele României, Nicușor Dan, va găzdui miercuri, 13 mai 2026, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice, organizat sub tema „Delivering More for Transatlantic Security”. Evenimentul va fi co-prezidat de președintele român și de președintele Republicii Polone, Karol Nawrocki.
La reuniune vor participa secretarul general al NATO, Mark Rutte, președintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski, lideri ai statelor de pe flancul estic al Alianței, precum și reprezentanți ai țărilor nordice și ai Statelor Unite. Summitul are loc într-un format extins, care aduce împreună statele B9 și partenerii nordici, pe fondul discuțiilor privind consolidarea securității transatlantice și sprijinul pentru Ucraina.
Formatul B9, platforma flancului estic al NATO
Formatul București 9 a fost inițiat în 2015 de România și Polonia și reunește state de pe flancul estic al NATO: România, Polonia, Bulgaria, Republica Cehă, Estonia, Letonia, Lituania, Slovacia și Ungaria. Formatul a fost gândit ca platformă de coordonare politică și de securitate pentru statele aliate aflate în proximitatea Rusiei și a zonei Mării Negre.
Potrivit agendei, primirea oficială a șefilor de delegație va avea loc la ora 10:30, iar sesiunea plenară va începe la ora 11:00, cu intervenții introductive ale președintelui României, Nicușor Dan, și ale președintelui Poloniei, Karol Nawrocki. La ora 14:20 este programată fotografia de familie, urmată de un dejun de lucru.
Declarațiile de presă comune ale președintelui României, ale președintelui Poloniei și ale secretarului general al NATO, Mark Rutte, sunt programate pentru ora 17:00. Televiziunea Română va asigura transmisiunea în direct pentru momentele principale ale evenimentului.
Zelenski, Rutte și liderii nordici, printre participanți
Printre participanți se numără președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Cehiei, Petr Pavel, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, președintele Slovaciei, Peter Pellegrini, președintele Finlandei, Alexander Stubb, și premierul danez Mette Frederiksen. Suedia va fi reprezentată de ministrul apărării, Pål Jonson, Norvegia de ministrul de externe Espen Barth Eide, iar Islanda de secretarul de stat permanent din Cancelaria premierului, Benedikt Árnason.
Cine va reprezenta SUA
Statele Unite vor fi reprezentate de Thomas DiNanno, subsecretar de stat pentru controlul armamentelor și securitate internațională. Acesta ocupă una dintre funcțiile-cheie din Departamentul de Stat în domeniul securității strategice, cu responsabilități legate de neproliferare, controlul armamentelor, relații regionale de securitate, transferuri de armament și asistență de securitate. Înainte de această funcție, DiNanno a lucrat pe dosare de descurajare strategică, negocieri privind controlul armamentelor și securitate internațională, inclusiv în cadrul Departamentului de Stat și al National Strategic Research Institute al Universității Nebraska.
Participarea sa la summit este relevantă în contextul temei generale a reuniunii, care pune accent pe securitatea transatlantică, pe coordonarea între aliații NATO și pe provocările generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei. Prezența unui oficial american specializat în controlul armamentelor și securitate internațională, chiar dacă din al doilea eșalon al guvernului american, indică importanța acordată de Washington discuțiilor privind descurajarea, apărarea flancului estic și menținerea sprijinului aliat pentru Ucraina.
La summit vor mai participa reprezentantul permanent al Bulgariei la NATO, ambasadorul Nikolay Milkov, și ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin.
sursă: stiripesurse.ro









