Autor: Simona Ionescu
Festivalul democrației a început luni cu o știre bombă: patru jurnaliști erau obligați prin sentința unei judecătoare să le despăgubească moral pe fondatoarele Asociației „Dăruiește Viață”, Oana Gheorghiu (până ieri, vicepremier) și Carmen Uscatu, cu suma de peste 3 milioane de lei. „Bomba” nu a explodat de indignare decât pe ici pe colo, în textele unor jurnaliști și în comunicatul rapid al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România. Presa în ansamblu și cunoscutele ONG-uri sorosiste au privit tăcute la botnița cenzurii.
Cei pe care judecătoarea Denisa Lazăr Bernea a hotărât să-i sărăcească – pentru niște opinii, nu pentru jefuirea avuției naționale sau pentru vreo crimă în grup – sunt Victor Ciutacu, Liviu Alexa, Janos Korpos și Iosefina Pascal.
Acești jurnaliști poate sunt apreciați de public sau colegii de breaslă, sau nu. Dar a ignora o asemenea măsură disproporționată e un pericol pentru ceea ce reprezintă esența presei: libertatea de a dezbate și a se exprima asupra unor subiecte de interes pentru societate. Ce ziarist să mai aibă curajul să scrie o anchetă sau să exprime o opinie, gândind că ajunge să fie pedepsit cu asemenea sume?
În ceea ce mă privește, dacă li s-ar fi aplicat o asemenea sentință lui Dan Tapalagă sau Sabin Orcan, cu care am avut cândva un schimb de replici nu tocmai cordiale, aș fi avut aceeași atitudine de apărare și la fel de abuzivă mi s-ar prea o măsură pecuniară de ordinul sutelor de mii de lei. Din acest motiv îmi e imposibil să tac.
Citiți articolul integral pe EVZ.ro!
sursă: EVZ.ro









