Autor: Liviu Alexa
Mi s-a umplut whatsappul de țâțele și fofoloanca unei domnisoare din Partidul Oamenilor Tineri care a ajuns senator duminica si care a facut videochat cu mult simt de raspundere.
Rad romanii de se sparg pe tiktokul subteran care e Whatsapp, altii isi fac cruci pudibonde, dar toti se uita la videourile din Vulvoteca de Aur a istoriei recente a Romaniei.
E doar inceputul acestui fenomen, neicusorilor. Ne vom obisnui cu videochatiste si baietei videochatisti care, in viata reala, sunt antrenori de fitness ce respira masculinitate din aia cu muschi tatuati si pe site-urile de porno live, isi baga in fundulet bilute si matarangi pentru un ban in plus.
Fiindca Romania are… 400 000!!!!! de practicante si practicanti ai acestui “sport” lubrifios!
A fost azi BREAKING NEWS: România intră în era digitalizării totale! După ce-am digitalizat șpaga prin Revolut, am ajuns să digitalizăm și Parlamentul prin OnlyFans!
Vestea că avem o fostă stea a video chat-ului în Senat a provocat șoc și groază printre colegii parlamentari. Normal, săracii! Până acum erau obișnuiți să se prostitueze doar EI politic, și hop! vine cineva cu experiență reală în domeniu.
Dar hai să privim partea plină a paharului (că tot suntem români): în sfârșit, avem pe cineva în Parlament care chiar știe să lucreze cu publicul!
Când restul aleșilor se bâlbâie la tribună, doamna senator va putea să țină un show de 8 ore în direct, cu zâmbetul pe buze și fără să ceară pauză de consultări.
Ce mă amuză cel mai tare e că avem 400.000 de românce în industria video chat-ului. Practic, sunt mai multe fete în domeniul ăsta decât neuroni activi în tot Parlamentul la un loc! Și când te gândești că toate plătesc taxe… spre deosebire de unii parlamentari care se laudă cu averi “din moșteniri”!
Iar acum, că subiectul a ieșit la lumină, toți moraliștii s-au trezit să comenteze.
Băi, da’ când aveam parlamentari care furau ca-n codru, de ce nu era nimeni șocat? Ah, stați că știu – ăia măcar aveau decența să poarte cravată când ne prădau!
Doamna senator are și ea avantajele ei competitive:
– E singura care știe cu adevărat ce înseamnă “transparență în funcția publică”
– Are experiență vastă în a face față la perverși (perfect pentru negocieri cu coaliția)
– E obișnuită să asculte fantasmagorii – ideal pentru ședințele de buget
– Știe să gestioneze trollii mai bine decât toți consultanții politici la un loc
Dar cea mai tare chestie e că, în timp ce toată lumea face spume la gură despre trecutul ei, nimeni nu se întreabă cum naiba am ajuns să avem 400.000 de femei care preferă să se dezbrace la webcam decât să lucreze în “economia reală”.
Oare n-are legătură cu faptul că salariul minim e mai mic decât prețul unui cos cu alimente la Kaufland?
Fun fact: acum că avem reprezentare din zona digitală în Parlament, poate o să învețe și restul aleșilor cum să folosească un calculator. Că până acum, maximul lor de competență digitală era să-și pună PIN-ul la card când își ridicau diurna.
Și hai să fim sinceri – între cineva care și-a câștigat existența distrând oameni online și un politruc care ne-a distrus viețile offline, parcă prima variantă sună mai ok.
Plus că doamna senator are deja calificarea perfectă pentru politică: știe exact cum să le facă față bărbaților care promit multe și nu livrează nimic!
P.S. – Ca să vezi ce țară democratică suntem: în timp ce unele țări abia luptă pentru drepturi egale, noi deja am ajuns să avem în Parlament, și curve și hoți! Asta, da, reprezentativitate!
P.P.S. – Singurul dezavantaj e că acum o să crească prețul la abonamentele de internet în Parlament. Că na, trebuie bandwidth mai mare pentru “ședințele în plen”!
Nu suntem prosti, politicienilor
de Liviu Alexa
Țara asta e o oglindă spartă în care fiecare ciob reflectă altă durere.
Nu suntem proști, domnilor politicieni!
Suntem obosiți. Obosiți să vedem cum vă faceți palate din sudoarea poporului, cum vă plimbați copiii la școli în străinătate din banii de medicamente ai poporului, cum râdeți la televizor în timp ce românii numără mărunțișul pentru pâine.
Ne-ați luat 35 de ani din viață. Ne-ați luat tinerețea în ’90, când ne vindeați iluzii pe cartelă.
Ne-ați luat speranța în 2000, când ne-ați promis marea cu sarea și ne-ați dat doar sarea.
Ne-ați luat demnitatea în 2010, când ne-ați spus că suntem prea proști ca să înțelegem “marile reforme”.
Vreri sa ne luați acum și răbdarea, în 2024, când vă credeți mici dumnezei în costume scumpe.
Dar știți ce n-ați înțeles voi, domnilor?
Că noi v-am dat totul asta. V-
am dat puterea. V-am dat vilele. V-am dat mașinile. V-am dat averile.
Din voturile noastre, v-ați construit imperiile. Din taxele noastre, v-ați umplut conturile. Din tăcerea noastră, v-ați făcut sceptre.
Și mai știți ce n-ați înțeles? Că ce-am dat, putem să și luăm înapoi.
Pentru că noi suntem stăpânii, nu voi.
Noi suntem poporul ăsta care v-a ridicat și care vă dărâmă acum.
Suntem bătrânii care stau la cozi la spitale, suntem tinerii care pleacă cu inima frântă din țară, suntem muncitorii care se trezesc la 5 dimineața să țină țara asta în mișcare.
Nu mai merge cu “las’ că merge și-așa”. Nu mai merge cu “poporul e prost”. Nu mai merge cu “știm noi mai bine pentru voi”.
Vine vremea socotelilor, domnilor.
Vine vremea când veți învăța că democrația nu e un râu care curge doar într-o parte. E un ocean, și vine mareea.
Și-o să vă treziți într-o zi că palatele voastre sunt făcute din cărți de joc, că imperiile voastre sunt castele de nisip, că puterea voastră e la fel de fragilă ca memoria unui popor care nu mai vrea să uite.
Pentru că noi nu suntem oi, domnilor.
Suntem lupi care au învățat (de la voi) să poarte piei de oaie. Și iarna a venit.
Poemul de seara (in ton cu timpurile)
Nu ca fac pe desteptul, dar poezia de mai jos, transformata in cantec faimos de Mircea Vintila si Florian Pittis, a fost scrisa acum vreo 30 de ani pe un servetel de poetul narcisist, exotic si grafoman Adrian Paunescu.
Si e un poem foarte frumos.
Un’ te duci tu, mielule?
de Adrian Paunescu
Un’ te duci tu, mielule?
La pasune, domnule.
La pasune, domnule.
Ce sa faci tu, mielule?
Ce sa faci tu, mielule?
Sa pasc iarba, domnule.
Sa pasc iarba, domnule.
Cin’ te mana, mielule?
Cin’ te mana, mielule?
Ciobanasul, domnule.
Ciobanasul, domnule.
Ce asculti tu, mielule?
Ce asculti tu, mielule?
Ce se-aude, mielule?
Ce se-aude, mielule?
Fluierasul domnule.
Fluierasul domnule.
Ce auzi tu, mielule?
Ce auzi tu, mielule?
Coasa-n iarba, domnule.
Coasa-n iarba, domnule.
Plangi de frica, mielule?
Plangi de frica, mielule?
Nu plang, nu plang, domnule
Nu plang, nu plang, domnule
Eu n-am lacrimi, domnule
Am cornite, domnule.
Am cornite, domnule.
Nu plangi, Nu plangi, mielule?
Nu plangi, Nu plangi, mielule?
Nu plang, Nu plang, domnule
Nu plang, Nu plang, domnule
Plang ciobanii, domnule
Latra cainii, domnule.
Cin’ te taie, mielule?
Cin’ te taie, mielule?
Macelarul, domnule.
Macelarul, domnule.
Cin’ te manca, mielule?
Cin’ te manca, mielule?
Dumneavoastra, domnule
Dumneavoastra, domnule
Cine moare, mielule?
Cine moare, mielule?
Si noi mieii, domnule
Si voi domnii, domnule
Noi cu totii, domnule.
Noi cu totii, domnule.
Ce ramane, mielule?
Ce ramane, mielule?
Acest cantec, domnule.
Acest cantec, domnule.
sursă: strictsecret.com