(transcrierea rubricii „Omul Zilei” din emisiunea “Ce-i în Gușă, și-n căpușă!”, de la GOLD FM)
Autor: Cozmin Gușă
În luna octombrie, mai precis pe 9 octombrie, Laura Vicol era titulară a acestei rubrici, în calitate de „Om Negru” al zilei, și o defineam: „Fosta ´tovarășă´ a Alinei Bica, măritată rapid cu patronul NORDIS, pusă ‘șefă la legi’ în Parlament, protejata lui Grindeanu, detonatoarea lui Ciolacu! De ce Escrocheria NORDIS-VICOL-PSD chiar e noul CARITAS”. În acel editorial, de acum mai bine de trei luni și jumătate, explicam ceea ce s-a întâmplat ulterior și ceea ce vedeți că se întâmplă astăzi; aveam o expertiză și o premoniție potrivită.
În urmă cu trei zile, mai precis vineri am publicat un editorial video, transcris pe Solid News, intitulat „Scandalul NORDIS, bomba cu rahat din politica românească. Laura Vicol, DETONATOAREA!”. În acest articol, vorbeam despre faptul că, miercuri, când se desfășurau perchezițiile la Sinaia, Laura Vicol, de mână cu soțul ei, numitul Ciorbă, patronul Nordis, discuta cu procurorii DNA la București și relata unora și altora, inclusiv unor apropiați din PSD, că Sorin Grindeanu, din punctul ei de vedere, va fi protejat deocamdată pentru că are ea motivele ei, iar eu anunțam un weekend de negocieri fierbinți cu cea pe care ați văzut că am poreclit-o inspirat, încă din octombrie 2024, „detonatoarea”.
Scandalul NORDIS, bomba cu rahat din politica românească. Laura Vicol, DETONATOAREA!
Ei bine, la aproape 4 luni de la rubrica „Omul Negru”, dar la trei zile distanță de editorialul pe care vi l-am pomenit, Laura Vicol îmi răspunde pe TikTok, în felul următor, pe care vă invit să-l ascultați:
Eee, ați văzut, prieteni goldiști, despre ce „duoamnă” vorbim, cu ce exprimare. Îi răspund scurt, ca să înțeleagă și dumneaei: Laura Vicol, să știi că mi-a căzut inima în chiloți de frică la asemenea amenințare care vine din partea uneia ca tine. Deci, repet, avem de-a face, după cum sesizați, cu o distinsă „duoamnă”, care, timp de 4 ani, a fost pusă de PSD să coordoneze procesul legislativ din Parlament. Fata Laura Vicol (că e o fată și știți ce vreau să spun) zice că mă știe de-o viață; s-ar putea să fie așa, dar mă știe doar de la TV, pentru că, în rest, eu am întâlnit-o singură dată, în mod întâmplător, într-un bine-cunoscut restaurant bucureștean, unde dânsa se relaxa alături de clienta și tovarășa ei de atunci, celebra Alina Bica, fostă șefă a DIICOT. Dacă mă întrebați la ce erau tovarășe amândouă, nu vă spun nici în fața plutonului de execuție, pentru că sunt un bărbat serios. Deci poate fi adevărat că mă știe Laura Vicol, dar doar dacă s-a documentat din aparițiile mele publice. Dar mai adevărat este că eu o știu bine pe distinsa „duoamnă”; chiar m-am documentat temeinic, la rândul meu, în ceea ce o privește, exact din momentul în care PSD a suit-o pe scaunul de șefă a Comisiei juridice din Camera Deputaților. Dacă v-aș face, prieteni goldiști, doar un scurt rezumat al treburilor verificabile din trecutul Laurei Vicol-Ciorbă, la început v-ați distra, apoi v-ați lua cu mâinile de păr (cei care aveți) și v-ați revolta. Nu este, însă, scopul meu și nici nu mi-am căutat și găsit (încă) vocația de jurnalist de cancan, deși aș avea multe de spus, așa că îi las pe alții la acest capitol legat de Laura Vicol-Ciorbă.
Ca să mă racordez, însă, la limbajul dânsei, am pus concluzia din titlu: „´Detonatoarea´ o dă-n vrăjeală, apoi în ´bagabonțeală´, îi e frică de ´răcoreală´”. Revin acum la partea serioasă, anume la potențialul de șantaj pe care această femeie, zice-se fost om politic, îl poate avea asupra liderilor PSD cu care s-a întovărășit, de la mai puțin gravele plimbări cu jeturi private sau party-uri la fel de private, la aranjamente puturoase prin Parlament sau numiri nepotrivite în structuri administrative de vârf. Treaba are mare relevanță pentru jocul de putere curent, deoarece e dovedit că Vicol, alături de fostul ei soț, Ciorbă, patronul Nordis (se pare că au divorțat, de aia zic fostul soț), fac denunțuri și înțelegeri pe bandă rulantă cu procurorii și, atenție, nu pentru aflarea adevărului și pentru interesul legitim de aplicare a legii, ci pentru a reuși să obțină clemență pentru faptele săvârșite de către ei, împreună și separat, în derularea escrocheriei Nordis; ori, în acest caz, după cum zic americanii, prieteni, „limita e cerul”, având în vedere multitudinea de evenimente și ocazii în care cei doi, această pereche, au apărut sau au acționat împreună cu oameni importanți din PSD, chiar și din PNL, sau cu unii din justiție și servicii secrete. De-aia am zis că „denunțurile Nordis sunt bomba cu rahat din politica românească”, iar pe Laura Vicol am poreclit-o „detonatoarea”.
L-am pomenit, însă, în mod distinct, pe Sorin Grindeanu, deoarece el a fost protectorul principal al Laurei Vicol în PSD, dar și pentru că am informații că tot el e cel ce-i ghidează pașii și în prezent. Probabil că semi-bănățeanul Grindeanu se gândește că, dacă Ciolacu și alții vor fi avariați grav prin denunțurile Nordis, el, fiind ocolit deocamdată, ar putea să intre și să ajungă la rând ca să preia chiar el fie șefia partidului, fie pe cea a Guvernului, așa cum îl păcălește cea pe care am poreclit-o „Mama SIE” (știți despre cine e vorba, nu e Laura Vicol), care „Mama SIE” execută același fel de joc și cu Cătălin Predoiu. Cea mai bună dovadă că am dreptate legat de magnitudinea acestui scandal este una publică, anume absența, până în acest moment, a știrilor legate de prezența de azi-noapte a Laurei Vicol în emisiunea de două ore a lui Denise Rifai, acolo unde a sugerat din plin că i se potrivește porecla de „detonatoarea”.