(transcrierea editorialului vorbit din emisiunea “Ce-i în Gușă, și-n căpușă!”, de la GOLD FM)
Autor: Cozmin Gușă
Ieri, am prezentat, în mai multe reprize, ororile de la căminele de bătrâni din Bihor. Între timp, au fost completate aceste informații cu detalii ca în filmele de groază. Așa ați putut afla că, în mai multe localități din județul Bihor, care până de curând a fost condus de către Ilie Bolojan, deci în mai multe comune, acest așa-zis bun samaritean, Pașca ăsta, a organizat, împreună cu familia lui, o exploatare a bătrânilor, atât cât erau în viață, cât și după ce au murit. Cât erau în viață, încasa sume uriașe de la stat, lăsându-i înfometați, fără medicamente, adică necheltuind aceiași bani pe care îi încasa, nu îi cheltuia pentru acești bătrâni. Iar atunci când mureau, după ce le-a încasat, pe durata șederii în aceste azile, contravaloarea pensiilor, atunci când mureau, le încasa și ajutoarele de înmormântare, aruncându-i, practic, în niște gropi cu cruci simple, care nu costau, practic, nimic, pe unii dintre ei în mod neidentificat. A organizat, practic, niște gropi comune. Totul, de la cap la coadă, timp de atâția ani, mulți ani, nici nu se știe, 10, 15, 20 de ani, a fost ilegal. La tot ceea ce vă spun există, la nivelul procurorilor care anchetează, și bănuiala de trafic de organe: cu cei care au fost aruncați în gropi, înainte de a fi aruncați în gropi, dacă vor fi deshumați, probabil că s-ar putea vedea cam ce fel de organe lipsesc din acești bătrâni decedați, și după aia s-ar putea ancheta cum s-au vândut aceste organe.
https://solidnews.ro/bogdan-comaroni-scandalul-groaznic-de-la-bihor-il-va-lovi-in-plin-pe-bolojan/
Închipuiți-vă, prieteni goldiști, că nu se putea să funcționeze un asemenea loc, de la încasatul banilor pentru hrana și tratamentul acestor bătrâni din așa-zisele azile, până la încasarea pensiei de către așa-zisul bun samaritean, până la ajutoarele de înmormântare luate ilegal, nu puteau să existe toate aceste lucruri fără protecție de la nivel înalt, mai ales că presa, de data asta, în mod repetat și dur, a semnalizat acest lucru. Deci Ilie Bolojan, în calitatea lui de președinte al Consiliului Județean și de primar al Oradei atâta timp, știa, n-am nicio îndoială. E limpede că a și protejat. Ce îmi este mie, însă, clar, la acest nivel, este că nu a organizat singur acest lucru. Și așa a apărut în peisaj, din nou, protectorul, ocrotitorul de viață al lui Ilie Bolojan, anume Florian Coldea, „Generalul Negru”. Cum a apărut? Păi, în postările publice de susținere, în vizitele de la aceste azile ale groazei, găsim în mass-media oameni din rețeaua Coldea: de la Dacian Cioloș, până la Vlad Voiculescu de la USR, până la Lucian Mândruță, marele influencer, toți sunt oamenii lui Coldea. Aceste azile ale groazei au fost sponsorizate și din banii arădenilor, unde este primar celebrul Bibarț, care este rudă cu Florian Coldea, pus în funcția de primar cu sprijinul lui Florian Coldea. Bihorul a fost deseori vizitat, inclusiv de către celebrul, LuCovid, Ludovic Orban, care astăzi este alături de Bolojan și care mergea la Bihor trimis de către Coldea. Deci era un cuib la Bihor al lui Coldea. Și se știa. Iar la acel cuib de la Bihor, e de notorietate, nu mergea doar Coldea foarte des. Mergea și Laura Codruța Kovesi și, foarte des, Maia Sandu, și când era premier al Moldovei, și după ce a devenit președinte, foarte des. Adică trebuie să înțelegeți că toată caracatița Statului Paralel se lăfăia la Bihor și așa ajungem și la implicarea lor în aceste azile ale groazei.
Rețeaua Coldea, asta este, de fapt, devoalată și nu este deloc întâmplător că, niște detalii care se știau de mult, inclusiv de către procurori, scandalul a izbucnit abia acum, pentru că se încearcă, în mod forțat, dacă vreți, alungarea din funcție a lui Ilie Bolojan și, bineînțeles, a rețelei Coldea și, bineînțeles, a partidei soroșiste.










